× Oznámení z veterinární ambulance
Dovolujeme si Vás upozornit, že aktuálně ordinace je dočasně mimo provoz z důvodu pracovní neschopnosti.
Děkujeme za pochopení.

Gynekologie

 

 Syndrom pyometra-glandulární cystická hyperplazie endometria u fen.

Pod tímto názvem se skrývá zřejmě nejrozšířenější gynekologické onemocnění fen. Přesto mnoho chovatelů o jeho existenci téměř nic neví, tedy ani to, že mu lze velmi dobře předcházet a účinně léčit. Vyžaduje to jediné, začít včas.

Sliznice dělohy obsahuje značné množství drobných žlázek, které produkují nadměrné množství sekretu. Přes děložní krček z prostředí vagíny se pak do dělohy dostává bakteriální infekce a rozvíjí se pyometra - hnisavý zánět dělohy. Nastartování tohoto patologického procesu způsobuje nadměrná produkce hormonů vaječníků.

Nejčastěji jsou postihovány feny ve věku nad 6 let, feny, jež neprodělaly březost a velmi často po aplikaci hormonů po nežádoucím krytí. Velmi pravděpodobné je toto onemocnění u fen, které trpí často falešnou březostí. Hormonální nerovnováha v organismu fen je také příčinou vyššího výskytu novotvarů mléčné žlázy.

Pyometra je onemocnění, při kterém dochází k postupnému hromadění hnisavého obsahu v děloze. Ten se může prozradit krvavě-hnisavým výtokem z pochvy, ale může probíhat i asymptomaticky. Fena často pouze více pije, dochází ke zvětšení objemu břicha. Toxiny vznikající v důsledku bakteriální infekce uvnitř dělohy velmi rychle poškozují organismus (játra, ledviny a další orgány). Feny během krátké doby hubnou a jsou apatická často bez dalších příznaků. Pro posouzení závažnosti onemocnění je nutné provést biochemické vyšetření krve pacientky a provedení ultrazvukového vyšetření.

Po infuzní přípravě pacientky, případně transfůzi, je nutná urychlená operace, při které se vyjímá nemocná děloha i s oběma vaječníky. Pouze v případech s mírnějším průběhem a u chovných fen je možné pokusit se o medikamentózní terapii složenou z aplikace antibiotik a hormonů. Po prodělané terapii je žádoucí zabřeznutí feny.

 

Ordinační hodiny

    Pondělí 10-14  
    Úterý 10-14  
    Středa 10-12  
    Čtvrtek 10-14  
    Pátek 10-14  
   
    Sobota

Pohotovost
    Neděle Pohotovost

mimo tyto hodiny, soboty, neděle a svátky na telefonu:  603 486 377

Rychlý kontakt
Jsme na Facebooku